Jesteśmy w TOP16 EuroCup Women!

20 grudnia 2023 roku gorzowskie koszykarki wybrały się do Francji, aby w ramach rewanżu pierwszej fazy play-off EuroCup Women zmierzyć się z Union Feminine Angers. Dzięki siedmiopunktowej zaliczce i zwycięstwie 68:75 w spotkaniu w Angers, koszykarki InvestInTheWest Enea AJP Gorzów awansowały do TOP16 Eurocup Women!

Rzut sędziowski zwyciężyła Weronika Telenga. Wynik spotkania otworzyły jednak gospodynie, ponieważ Telenga faulowała Wojtę i ta oddała dwa celne rzuty osobiste. Zdobyła także dwa punkty z gry. Pierwsze punkty dla naszego zespołu zdobyła Elena Tsineke. Kaba rzuciła z dystansu. Dwa celne rzuty wolne oddała Chloe Bibby. Oceanie Monpierre sfaulowała Weronikę Telengę, która jednak nie trafiła żadnego osobistego. Skuteczne akcje Axelle Merceron i Oceanie Monpierre powiększyły przewagę do siedmiu punktów i w dwumeczu zrobił się remis. Chloe Bibby zdobyła dwa punkty, ale po celnym rzucie Elengi z dystansu, Francuzki wyszły na prowadzenie w dwumeczu. Anna Jakubiuk zaliczyła celny lay-up, ale chwilę później Nora Wentzel popełniła faul w obronie, za co Elenga otrzymała osobiste, z których trafiła jeden. Za chwilę zdobyła jednak dwa punkty. Julie Wojta popełniła faul na Stephanie Jones, która trafiła oba rzuty wolne. Na koniec kwarty Masseny Kaba próbowała rzucać za trzy, lecz nie trafiła. Po dziesięciu minutach gry wynik wynosił 21:12.

Na otwarcie drugiej kwarty, Chloe Bibby trafiła z dystansu. Stephanie Jones zaliczyła celny lay-up. Wtedy zespół gospodarzy skorzystał z przerwy na żądanie. Kolejne dwa punkty zdobyła Jones, ponownie przy asyście Nory Wentzel. Trzy punkty zdobyła Elena Tsineke. Po chwili Greczynka zdobyła kolejne dwa spod kosza, wyprowadzając nas na minimalne jednopunktowe prowadzenie. Dwa punkty dla Unionu zdobyła Wojta. W odpowiedzi jednak Ola Pszczolarska trafiła z dystansu. Również za trzy rzuciła Elena Tsineke. Dwa punkty dorzuciła Nora Wentzel, wyprowadzając nas na pięciopunktowe prowadzenie. Trenerka Unionu sięgnęła po drugi time-out. Dwa punkty zdobyła Jones, a potem Kaba. Pszczolarska popełniła faul w akcji rzutowej Nabali Fofany, która zdobyła jeden punkt. Na zakończenie kwarty, dwa punkty zdobyła Elena Tsineke. Drugą kwartę wygraliśmy 24:9, co w połowie meczu dawało wynik 30:36.

Po powrocie do gry otworzyliśmy wynik celnym lay-upem Anny Jakubiuk. W odpowiedzi Kaba także rzuciła za dwa. Z dwutaktu punkty zdobyła Monpierre. Także za dwa rzuciła Chloe Bibby. Masseny Kaba trafiła z dystansu. Julie Wojta sfaulowała naszą Australijkę, która trafiła dwa rzuty osobiste. Kekelly Elenga trafiła trójkę. Przy rzucie za trzy, sfaulowano Chloe Bibby. Trafiła wszystkie trzy wolne. Elena Tsineke również zdobyła trzy punkty. Chloe Bibby rzuciła dwójkę. Elenga ponownie rzuciła trójkę, zmniejszając stratę swojej drużyny do dwóch punktów. Merceron sfaulowano przy rzucie za dwa, więc przyznano jej dwa osobiste. Trafiła jeden. Masseny Kaba zdobyła dwa punkty lay-upem, wyprowadzając zespół z Angers na prowadzenie. W odpowiedzi Anna Jakubiuk trafiła z półdystansu. Julie Wojta sfaulowała Weronikę Telengę. Polka nie trafiła żadnego osobistego, ponownie. Fofana dorzuciła dwa punkty do dorobku Unionu. Po chwili sfaulowała Elenę Tsineke, której także przyznano dwa osobiste. Greczynka trafiła jeden. Wynik trzeciej kwarty wyniósł 25:19, co w meczu dawało remis - 55:55.

Na otwarcie czwartej kwarty, Nabala Fofana zdobyła dwa punkty. Również za dwa odpowiedziała Chloe Bibby. Kaba wyciągnęła trzy punkty z akcji 2+1. Za chwilę zdobyła dwa layupem. Również dwa punkty zdobyła Stephanie Jones. Chloe Bibby zebrała po niecelnym rzucie Eleny Tsineke i w próbie dobitki, została sfaulowana. Trafiła jeden osobisty z dwóch. Po chwili znów ustawiła się na linii rzutów osobistych, tym razem jednak nie trafiła jednego. Dwa punkty lay-upem zdobyła Stephanie Jones. Trenerka francuskiej ekipy sięgnęła po przerwę na żądanie, gdy jej podopieczne przegrywały jednym punktem. Elena Tsineke rzuciła trójkę, a w kontrze Anna Jakubiuk dorzuciła kolejne dwa “oczka”. Wojta rzuciła za dwa. Anna Jakubiuk została sfaulowana przez Elengę. Kapitan zespołu trafiła obie próby. Merceron rzuciła dwójkę, po czym trenerka Unionu wzięła kolejną przerwę na żądanie. Chloe Bibby, po faulu Arrondo, trafiła jeden rzut osobisty. Po chwili znów Iris Arrondo faulowała naszą Australijkę, która tym razem trafiła dwa rzuty. Trenerka Bonnan wykorzystała ostatni już time-out. Monpierre i Dursus próbowały rzucać za trzy, lecz żadna z nich nie trafiła. Ostatnią kwartę wygraliśmy 20:13, co w meczu dało rezultat 68:75. Zwyciężyliśmy dwumecz czternastoma punktami (149:135), awansowaliśmy do TOP16 EuroCup Women, a w styczniu zmierzymy się z tureckim Galatasaray!

"Nie wyszliśmy na ten mecz dobrze skoncentrowani, w hali było też zimno i trochę tej dobrej rozgrzewki nam zabrakło. Początek zdecydowanie na plus dla drużyny z Francji, a później uspokoiliśmy się w ataku i zaczęliśmy grać swoje. Podobnie jak w meczu z Polkowicami zaczęliśmy agresywniej bronić i wyszliśmy na prowadzenie. Ten mecz był ciężki do samego końca. Wynik o ty nie świadczy, bo do końca była walka. Brawa dla dziewczyn, bo wytrzymały presję tego meczu. Do poprawki, osobiste, ale jesteśmy generalnie zadowoleni z tego spotkania. My po prostu bardziej chcieliśmy wygrać ten mecz i to było widać, teraz zmierzymy się z wielkim Galatasaray" - powiedział trener Dariusz Maciejewski.

W kolejnym etapie poprzeczka dla gorzowianek zostanie zawieszona znacznie wyżej - ich rywal Galatasaray był jednym z siedmiu zespołów w pierwszym etapie bez porażki (lider gr. C) i został rozstawiony w rankingu na czwartym miejscu. Turczynki w 1/16 finału walczyły z MB Zagłębie - w Sosnowcu zremisowały 90:90, ale przed własną publicznością rozgromiły drużynę trenera Jorge Aragonesa 91:65

Union Feminine Angers - InvestInTheWest Enea Gorzów 68:75 (21:12, 9:24, 25:19, 13:20)

Gorzów: Bibby 22, Tsineke 19, Jones 15, Jakubiuk 14 (6zb), Pszczolarska 3, Wentzel 2, Telenga 0 (11zb),  Kuczyńska 0

Angers: Kaba 19, Elenga 17, Wojta 12, Monpierre 8, Fofana 7, Merceron 5, Arrondo 0, Dursus 0, Ounounou 0, Perdiau