fot. Piotr Kaczmarek fot. Piotr Kaczmarek

Trener Janusz Kopaczewski otrzymał od zarządu PZKosz nominację na trenera asystenta reprezentacji Polski U20!  Dla biało-czerwonych imprezą docelową będą mistrzostwa Europy U20, które odbędą się na Litwie. 

Janusz Kopaczewski jako trener w naszym klubie wywalczył dwa złote medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski, a jako asystent ma w dorobku 5 medali. Od sezonu 2018/2019 jest w sztabie szkoleniowym ekstraklasowego zespołu PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów, gdzie jako asystent trenera wywalczył srebrny i trzy brązowe medale Mistrzostw Polski.
 
Dla trenera Janusza Kopaczewskiego będzie to już piąty rok pracy jako asystent trenera reprezentacji Polski U20, z którą współpracuje od 2020 roku. W nadchodzącym sezonie reprezentacyjnym trenerem głównym będzie Michał Snochowski, a w sztabie szkoleniowym znajdzie się również Anna Chodera.

"Reprezentowanie swojego kraju to zawsze  jest wyróżnienie. To okres, gdzie czeka nas dużo ciężkiej pracy, skautingu, treningów i przygotowań do spotkań. Praca z reprezentacją daje doświadczenie trenerskie oraz zorientowanie się w utalentowanej młodzieży nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Podczas skautingu obserwujemy liderów poszczególnych reprezentacji w Europie i mamy możliwość poznać te młode, zdolne koszykarki" - powiedział trener Janusz Kopaczewski. 
 
Na ostatnich mistrzostwach Europy U20 reprezentacja Polski zajęła 11. miejsce. Na turnieju finałowym biało-czerwone wygrały z Czarnogórą 71:60, Litwą 66:51 i ponownie z Czarnogórą (w fazie play-off) 86:63. Polska przegrała z Hiszpanią 52:98, Szwecją 63:67, Turcją 63:70, Węgrami 60:73. "Patrzymy na koszykówkę długofalowo, cały czas organizacyjnie podnosząc poprzeczkę, dlatego już we wrześniu zatwierdziliśmy nominacje dla trenerów młodzieżowych kadr narodowych na 2024 rok. W poprzednim roku rozszerzyliśmy szkolenie centralne o kadry do lat 13, co okazało się dobrym rozwiązaniem, które jako PZKosz zamierzamy kontynuować. Po raz kolejny w młodzieżowych kadrach narodowych udało nam się połączyć doświadczenie z młodością. W gronie zatwierdzonych przez Zarząd trenerów są szkoleniowcy sięgający w swojej karierze po medale mistrzostw Polski - nie tylko w młodzieżowej koszykówce, jak również trenerzy pracujący na dzień w Szkołach Mistrzostwa Sportowego PZKosz"  - tłumaczy Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Związku Koszykówki i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

"Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim dotychczasowym sztabom szkoleniowym, które bardzo sumiennie wykonywały swoje obowiązki. Dziękuję również klubom sportowych oraz trenerom pracujących permanentnie każdego dnia nad rozwojem naszych kadrowiczów. Bez tej pracy nie byłoby sukcesów polskich reprezentantów.Pragnę również skierować słowa podziękowania do członków Zarządu Polskiego Związku Koszykówki, którzy już we wrześniu zatwierdzili sztaby trenerskie młodzieżowych Kadr Narodowych na 2024 rok. Dzięki temu jeszcze lepiej chcemy przygotować poszczególne Kadry Narodowe do czekających je wyzwań sportowych. Przypomnę tylko, iż po raz pierwszy tworzymy w listopadzie tzw. okienko reprezentacyjne, w którym akcje szkoleniowe będą miały wszystkie nasze kadry narodowe. Po raz kolejny powołujemy sztaby KNU13, których głównym zadaniem jest poszukiwanie utalentowanej i uzdolnionej młodzieży w długofalowej perspektywie. Bardzo zależy nam, aby stale podnosić poziom wyszkolenia naszych koszykarek i koszykarzy. Nowym trenerom, jak również sztabom kontynuującym pracę przy reprezentacjach młodzieżowych życzę sukcesów sportowych, realizacji wszelkich założeń i przede wszystkim pomyślności w rozwijaniu indywidualnych umiejętności naszych zawodniczek i zawodników" - powiedział dla pzkosz.pl, Karol Gryko, Dyrektor Wydziału Sportowego Biura PZKosz.
 
Gratulujemy i życzymy sukcesów na mistrzostwach Europy U20!

 

Designed with by jakubskowronski.com