fot. Piotr Kaczmarek fot. Piotr Kaczmarek

Robert Pieczyrak decyzją zarządu Polskiego Związku Koszykówki został wybrany trenerem głównym reprezentacji Polski U18. Dla biało-czerwonych imprezą docelową będą mistrzostwa Europy U18, które odbędą się w Portugalii. 


Trener Robert Pieczyrak w naszym klubie pracuje od początku swojej przygody trenerskiej, która trwa już 20 lat. Z zespołami młodzieżowymi ENEA AZS AJP Gorzów jako pierwszy trener wywalczył 16 medali Młodzieżowych Mistrzostwa Polski, zdobył Młodzieżowy Puchar Polski oraz dwa Mistrzostwa Polski 3x3. W ekstraklasie jako asystent trenera wywalczył 3 srebrne i 5 brązowych medali mistrzostw Polski, przez dwa sezonu uczestniczył w rozgrywkach FIBA EuroLeague Women, a w tym sezonie to już dziewiąty sezon pracy w FIBA EuroCup Women. Jako asystent trenera reprezentacji Polski seniorek uczestniczył w mistrzostwach Europy 2011 oraz Uniwersjadach 2009 i 2011.


„Cieszę się bardzo z otrzymanej nominacji i zaufania zarządu PZKosz. Dla mnie będzie to kolejny sezon pracy jako główny trener reprezentacji Polski. Wiem, że czeka nas dużo ciężkiej pracy z reprezentacją Polski U18, ale podchodzimy do nowych wyzwania z dużym entuzjazmem. Będziemy walczyć, by godnie reprezentować biało-czerwone barwy na mistrzostwach Europy U18” – powiedział Robert Pieczyrak.


W 2023 roku prowadzona przez trenera Roberta Pieczyraka reprezentacja Polski U18 zajęła na mistrzostwach Europy siódme miejsce. Polska podczas turnieju wygrała z Portugalią 81:63 i Łotwą 79:56, a przegrała w fazie grupowej z Turcją 47:71, Francją 58:89 i Węgrami 40:79, a w fazie play-off z Serbią 65:75 i ponownie Węgrami 40:74.

"Siódme miejsce to duży sukces reprezentacji Polski, to najlepsze miejsce naszej kadry na mistrzostwach Europy U18 od dwunastu lat. Jedno jest pewne, że w Europie niczego za darmo się nie dostanie. Wygrać mecz, czy to na turnieju finałowym, czy w grach towarzyskich jest naprawdę bardzo trudno, bo nikt nie da prezentu, nie odpuści" - mówi trener główny reprezentacji Polski U18 Robert Pieczyrak.

Siódme miejsce to duży sukces reprezentacji Polski U18 (WYWIAD PO MISTRZOSTWACH EUROPY U18 2023)

 "Patrzymy na koszykówkę długofalowo, cały czas organizacyjnie podnosząc poprzeczkę, dlatego już we wrześniu zatwierdziliśmy nominacje dla trenerów młodzieżowych kadr narodowych na 2024 rok. W poprzednim roku rozszerzyliśmy szkolenie centralne o kadry do lat 13, co okazało się dobrym rozwiązaniem, które jako PZKosz zamierzamy kontynuować. Po raz kolejny w młodzieżowych kadrach narodowych udało nam się połączyć doświadczenie z młodością. W gronie zatwierdzonych przez Zarząd trenerów są szkoleniowcy sięgający w swojej karierze po medale mistrzostw Polski - nie tylko w młodzieżowej koszykówce, jak również trenerzy pracujący na dzień w Szkołach Mistrzostwa Sportowego PZKosz"  - tłumaczy Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Związku Koszykówki i Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

"Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim dotychczasowym sztabom szkoleniowym, które bardzo sumiennie wykonywały swoje obowiązki. Dziękuję również klubom sportowych oraz trenerom pracujących permanentnie każdego dnia nad rozwojem naszych kadrowiczów. Bez tej pracy nie byłoby sukcesów polskich reprezentantów.Pragnę również skierować słowa podziękowania do członków Zarządu Polskiego Związku Koszykówki, którzy już we wrześniu zatwierdzili sztaby trenerskie młodzieżowych Kadr Narodowych na 2024 rok. Dzięki temu jeszcze lepiej chcemy przygotować poszczególne Kadry Narodowe do czekających je wyzwań sportowych. Przypomnę tylko, iż po raz pierwszy tworzymy w listopadzie tzw. okienko reprezentacyjne, w którym akcje szkoleniowe będą miały wszystkie nasze kadry narodowe. Po raz kolejny powołujemy sztaby KNU13, których głównym zadaniem jest poszukiwanie utalentowanej i uzdolnionej młodzieży w długofalowej perspektywie. Bardzo zależy nam, aby stale podnosić poziom wyszkolenia naszych koszykarek i koszykarzy. Nowym trenerom, jak również sztabom kontynuującym pracę przy reprezentacjach młodzieżowych życzę sukcesów sportowych, realizacji wszelkich założeń i przede wszystkim pomyślności w rozwijaniu indywidualnych umiejętności naszych zawodniczek i zawodników" - powiedział dla pzkosz.pl, Karol Gryko, Dyrektor Wydziału Sportowego Biura PZKosz.

W sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski U18 trenera głównego Roberta Pieczyraka znajdą się Monika Sibora z ENEA AZS Poznań oraz Grzegorz Krzak ze Ślęzy Wrocław. 


Gratulujemy i życzymy sukcesów na mistrzostwach Europy U18!

 

Designed with by jakubskowronski.com