Zimny rosyjski prysznic i koniec przygody z pucharami

W rewanżowym meczu I rundy EuroCup Women koszykarki InvestInTheWest ENEA Gorzów przegrały na wyjeździe z WBC Enisey Krasnojarsk 77:93. W pierwszym meczu akademiczki wygrały 67:66 i to Rosjanki po zwycięstwie w dwumeczu 159:144 awansowały do kolejnej rundy, w której zmierzą się z hiszpańską Walencją.

Pierwsza kwarta tego meczu była praktycznie kopią pierwszego meczu w Gorzowie. Wyrównany pojedynek, dużo walki pod koszem. Po skuteczniej akcji 2+1 Jasmine Thomas w połowie drugiej kwarty akademiczki wyszły na dwupunktowe prowadzenie (29:27). W tym momencie gra gorzowianek w ataku lekko się zacięła. Po trafieniu Tarasovej z półdystansu WBC Enisey miał serię 7 punktów z rzędu. Strzelecką niemoc przełamaliśmy punktami Thomas. Tuż przed przerwą na trójkę Koizar, celnym rzutem zza linii 6,75 odpowiedziała Juskaite i do szatni schodziliśmy przegrywając 35:43.

Trzecią kwartę otworzyliśmy punktami spod kosza Green i nic nie zapowiadało, że dostaniemy taki zimny prysznic po przerwie, który ustawił losy spotkania. Rosjanki trafiały praktycznie wszystko. Zagrały bardzo zespołowo, a kilka bloków „sprzedała” nam stara znajoma Kyara Linskens. Kwarta przegrana 13:30 i ostatnie dziesięć minut nie przyniosło niespodziewanego zwrotu akcji i to koszykarki WBC Enisey Krasnojarsk mogą się cieszyć z awansu do kolejnej rundy. W tym meczu Rosjanki zagrały bardziej zespołowo – 23 asysty, przy 14 naszego zespołu i miały dużo lepszą skuteczność z gry – 55%, przy 39% akademiczek. Wprowadzenie nowego gracze do zespołu to też pewien etap. Nie można oczekiwać, że Jasmine Thomas po trzech treningach będzie znała wszystkie schematy gry zarówno w ataku, jak i obronie. Ten proces musi chwile potrwać, by Jasmine dobrze rozumiała się z koleżankami na parkiecie. Przygoda z EuroCup dobiegła końca dla koszykarek InvestInTheWest ENEA Gorzów. Teraz trzeba się w pełni skoncentrować na spotkaniach Energa Basket Liga Kobiet, by powalczyć o kolejny medal polskiej ekstraklasy w historii klubu.

- Wygrał zespół zdecydowanie lepszy. Jeżeli chcesz wygrywać i sięgać po wysokie laury musisz zacząć od obrony. Na tym teraz będziemy musieli się skoncentrować. Mieliśmy duże problemy z płynnością gry w ataku, ale to można wytłumaczyć nową rozgrywającą. Rywal był bardzo silny i spodziewałem się takiego meczu. To zespół rzucający, szybki i mający przewagę fizyczną. Byliśmy przygotowani teoretycznie, ale tego nie było widać na boisku.  W trzeciej kwarcie gra się nam zacięła. Z świadomości, że musimy odrabiać wzięły się krótkie i rwane akcje. Nieprzygotowane pozycje i słaby powrót do obrony. To nie była  nasza koszykówka, którą chcemy grać – ocenił mecz trener Dariusz Maciejewski.

WBC Enisey Krasnojarsk - InvestInTheWest ENEA Gorzów 93:77 (19:17, 24:18, 30:13, 20:29)

Juskaite 19, Thomas 18, Copper 14, Green 10, Maiga 8, Keller 4, Prezelj 4, Dźwigalska 0, Matkowska 0, Kaczmarczyk 0